петък, 15 март 2013 г.

Чудните мостове – Родопите


Ако сте избрали за своята почивка Пампорово, Чепеларе, Широка Лъка, Нареченски бани или някое намиращо се в близост до тях китно местенце, може да посетите едно от чудесата на Западните Родопи – скалния феномен Чудните мостове. Той се намира на надморска височина от 1450 метра и е разположен в карстовата долина край река Еркюприя, в подножието на връх Голям Персенк. Виновник за образуването на Чудните мостове е самата река – някога пълноводна, тя образувала в мрамора дълбока  пещера, чийто таван с времето изтънявал все повече и накрая се срутил.

Пътуваме по главния път Пловдив-Смолян и свиваме надясно на разклона за село Забърдо. Оттам следваме означенията. Чудните мостове са лесно достъпни с автомобил, пътят е асфалтиран, макар и не в особено добро състояние. Има и пешеходни маршрути, които са препоръчителни, ако желаете да поостанете по дълго в района и да му се насладите, тъй като шосето е дълго и много серпентинесто. Когато стигнете горе, ще ви направят впечатление тишината и спокойствието на природната забележителност, които са почти непостижими другаде. Можете просто да си лежите на полянката край хижата и да слушате далечния ромон на реката, причинила оформянето на това уникално за България и света чудо.

Самите мостове се виждат най-добре от специална пътечка, която е обозначена и тръгва от едноименната хижа – скалният феномен се намира на трийсетина метра разстояние. Големият мост в най-широките си части достигат 15 метра и е дълъг почти 100 метра. Състои се от три арки, най-голямата от които е висока 45 метра и широка 40 метра. Малкият мост е на 200 метра от големия по течението на реката. Той е дълъг 60 метра и е с обща височина 50 метра. Следва третият мост, който е най-малък, и всъщност представлява понорна пещера, където водите на река Еркюприя изчезват, и се появяват отново на повърхността чак след 1,5 километра.

Според най-разпространената легенда за появата на чудните мостове, преди много години в село Забърдо живели много пастири  с големи стада. Но отнякъде се появил змей, който започнал да избива добитъка им. Много години пастирите страдали от опустошенията на змея, но накрая измислили как да го надвият. Сложили на гърба на едно магаре прахан и го запалили, след което го пратили срещу змея. Разярен, той го глътнал заедно с праханта, която мощно се разгоряла. Обезумелият от болка змей се опитал да избяга и намерил дупка в земята, в която се наврял. Огромното му тяло обаче отворило гигантска пролука, а след време, когато костите на змея изгнили, останали огромните сводести мостове.

Двете хижи край мостовете са приятни – хижа „Скалните Мостове“ се намира на 1620 метра надморска височина и е модерна и просторна, с две, три и повече легла в стая, а хижа „Чудните мостове“, която е на 1450 метра надморска височина, е малка и стилна планинска сграда на два етажа, издигната през далечната 1936 г. от пловдивските любители на планината. Тя е любима на туристите, заради любезното обслужване и добрите цени.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review