петък, 28 декември 2012 г.

Новогодишни традиции по света

Всички народи в продължение на векове са създавали и предавали от поколение на поколение новогодишните се традиции и поверия. Ето защо, те са толкова разнообразни, но са обединени от вечната човешка надежда, че Новата година непременно ще бъде по-щастлива от старата. Навсякъде по света посрещането на Новата година е весел празник, в който всеки остава зад гърба си несбъднатите мечти и създава нови.

Англичаните не посрещат Новата година с шумни празненства. На Острова не е прието да се канят гости. Но неписано правило е, че на следващият ден всеки може да навести който и да е дом, без покана. Гостът обаче, трябва да донесе бучка въглища, която да хвърли в домашното огнище и да пожелае огънят в този дом да не угасва.

Шотландците са отишли още по-далеч - те ходят на гости дори на хора, които не познават. Обичай е да излизат облечени като коминочистачи.

Немци и австрийци са приели за свой символ на благополучие на Нова година да се изхвърлят старите мебели през прозореца и да се заменят с нови. Това обаче, днес е доста рисковано и вече са измислили по-безопасни начини за веселие. Всеки член на семейството поставя на перваза запалена свещ и монети за щастие. За да привлекат късмета, жени и мъже надяват червено бельо :). Символ на австрийците е и фигурката на прасенцето, която носи късмет и се изработва от всевъзможни материали.

Французите имат разнообразни новогодишни обичаи. Един от най-старите е първата жена, която налее в празничната нощ вода от извора, да остави там франзела хляб, втората я взема и оставя своя и така всички домакини в селото си разменят хляб.

Във Финландия в Новогодишната нощ девойките хвърлят през рамото си обувка. Поверието е, че ако тя падне с върха си към вратата - предстои сватба. Подобни обичаи имат и прибалтийските страни, където не сядат без традиционните рибни ястия и пай с коняк.

Португалци и испанци имат обичай да окачват над празничната трапеза добре запазен грозд. Когато часовникът започва да отмерва 12-те удара, всеки бърза да откъсне и изяде последователно 12 зърна, като същевременно си намисля желания за отделните месеци на настъпващата година. Когато часът удари 12, испанците излизат на улицата и си разменят подаръци.

В Новогодишната вечер за унгарците традиционно блюдо е чесън с мед. В някои градове и села там, на 1 януари сутринта се измиват вместо със сапун с монети, за да имат пари през цялата година.

В Румъния почитат традиционните питки с извара и сметана и рибните плата.

На празничната холандска трапеза се поднасят топли понички със стафиди, които се приготвят само веднъж в годината - на този ден. Момичетата  там се стараят да свършат работа преди залез, за да се омъжат през следващата година.

В Полша, Унгария, Чехия и Словакия броят на ястията трябва да бъде кратно на 12. Като всяко има своя символика - рибата е на щастие и благополучие ( в Словакия шаранът е задължителен), орехите символизират тайните и трудностите на живота и т.н.

В Гърция е традиция да се посрешне Новата година с игра на карти, но с пари. Според поверието, който спечели повече, ще му върви през цялата година. Сред обичаите за последния ден от старата година е и почистването на камината и поставяне на ново дърво за късмет. Традицията в Гърция повелява също така, да дадеш на колкото може повече деца дребни монети. На 1 януари пък, след прибиране от църква, трябва да удариш нар пред вратата, за да е плодовита годината за цялата къща.

На изток и запад от Европа има безкрайно разнообразие от новогодишни обичаи, поверия и традиции.

В  Япония посрещат Нова година не в полунощ, а рано сутринта на 1 януари. Поздравяват се с чаша студена вода. След замиране на обичайните 108 удара на камбаните, всеки бърза да се изкачи нависоко, за да приветства слънцето. Японецът няма да забрави да сложи слама на фасадата на дома си, която ще го пази от злите духове.

В първия ден на китайската Нова година по традиция не се произнасят думи с негативен смисъл - смърт, бедност, катастрофа, за да не се случват лоши нещастия.
Преди празника китайците разплащат дълговете си, непременно купуват нова дреха, приготвят дарове за духовете. Разбира се, всяко семейство организира пищно семейно тържество. На трапезата винаги има нарциси.
Съвременната Нова година в Китай е много красива. На многохилядните процесии се запалват безброй фенери с формата на 12-те животни от зодиака. С фенерите китайците вярват, че осветяват пътя си през Новата година, а за да отблъснат лошите духове, те вдигат колкото се може повече шум.
В древен Китай на Нова година се обявявал единственият празник на бедняка. Тогава бедният човек можел да влезе във всеки дом и да вземе, каквото му е нужно. Ако откажеш да дадеш на бедняка, съседите ще се отвърнат от теб.

Индийците по принцип празнуват Нова година на 1 януари, само в Северна Индия тя идва на 13 април. Там древен обичай повелява, че на този ден никой не бива да е зъл, раздразнителен или сърдит някому. В противен случай ще е такъв през цялата година.

Виетнамците пък смятат, че в дома им живее Бог и на Нова година той отива на небето, за да разкаже как е минала годината за всеки от членовете на семейството. В тази страна хората приемат, че именно на Нова година човек става с една година по-възрастен, а не както е по света - в деня , когато е роден.

Да се определи точният ден на настъпването но Новата година в Бирма е задължение на Министерството на културата. Тя настъпва по указ от 12 да 17 април. По време на празнуването, всички се заливат един друг с вода. Според древните поверия така се печели благоволение на боговете на дъжда.

В Иран Нова година е празник, на който посрещат и пролетта. Главата на семейството дарява домочадието с нови дрехи. На празничната трапеза непременно трябва да има чесън, оцет, сол от неузрели класове и супа от салатени листа. Хората палят огньове по улиците и ги прескачат за здраве.

В Етиопия също палят огромни огньове, около които устройват тържества, шествия, игри и танци. Нова година там е в средата на септември и съвпада с празника на плодородието.

Талисманът за новогодишно щастие при суданците е зелен, неузрял орех.

В много домове на Латинска Америка имат специална кристална чаша, която пълнят с вода в Новогодишната нощ. Щом удари 12 часа, хората плисват течноста през прозореца като знак, че старата година си е отишла успешно и те очакват Новата, да бъде така чиста и прозрачна, като водата.

Своеобразен новогодишен ритуал имат мексиканците. В стаята, където са гостите, окачват обемист глинен съд, изрисуван с чудовища и зверове и пълен с разни лакомства. После подред на всеки, завързват очите с кърпа и му дават пръчка. Този, който успее да счупи съда с нея, ще бъде особено щастлив през настъпващата година.

В Куба в полунощ се разнасят 11 вместо 12 удара, за да почива и часовникът. Кубинците смятат, че благодарение на тази традиция няма да "загубят времето си" през настъпващата година.

Слонове, които са символ на сила и богатство, предвождат Новогодишната нощ шествието в Гвинея. То е изпълнено с песни, танци и разнообразни игри.

В полунощ в Панама бият всички камбани, свирят автомобилните сирени, а деца и възрастни викат и удрят по каквото им попадне. Те вярват, че така "радват" Новата година.

В Сиера Леоне празникът идва с първия майски дъжд. Възрастни и деца играят по площадите под звуците на барабани и флейти.

Има ли новогодишен празник без сняг и елхи? Да, австралийският. Там Дядо Коледа се появява на плажа с ярък сърф. Той според традицията е с бяла брада и шапка с помпон, но раздава подаръци в бански костюм.


Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | GreenGeeks Review